XCO világbajnokság összefoglaló

Szeptember 5-én a csapatváltóval kezdtük meg mi XCO versenyzők a Világ Bajnokságot. Az eredeti tervhez képest Fetter Erik sérülése miatt egy másik Junior korú versenyzőt Fülöp Ádámot indítottuk a váltóban, Dina Márton, Buzsáki Virág, Benkó Barbara, Valter Attila mellett. Sajnos már a rajtunk se sikerült a legjobban, de még Dina Márton versenyben tartotta a váltót. Ádámnak még nagy falatnak sikerült a „beugró”, a váltó nagyon sokat kapott, amit Benkó Barbi, Buzsáki Virág és Valter Attila se tudott érdemben feljavítani. A csapat végül a 15. helyen zárt, ami igazából lehet csak az eddigi években megszokott remek eredmények tükrében volt elmaradásban.

2018-ban 2 fiú és 2 lány képviselte hazánkat juniorok közül a Mountain Bike Világbajnokságon. A szerdai csapatváltót követően, csütörtökön már a hagyományos futamban kellett rajthoz állniuk, hogy eldöntsék kik a legjobbak. Először a lányok indultak, ahol Buzsáki Virág 8 perc 20 másodperces hátránnyal 14. míg Vas Kata Blanka 14 perc 9 másodperccel a győztes mögött a 40. helyen ért célba. Utánuk, azonban már esős körülmények között a fiúk következtek, ahol sajnos Fetter Erik és Fülöp Ádám se tudta befejezni a futamot.

Pénteken az U23 versenyzőkön volt a sor. Először Schmiedl Regina kezdett. Aki a közép mezőnyből rajtolva nagyjából tartotta a helyezését, az előző napi eső miatt még helyenként csúszós volt a pálya, ami jelentősen megnehezítette az U23-ok dolgát, Reginek volt egy szerencsésebb kimenetelű bukása az egyik nagy szikláról lejövet, de hamar tovább ment és a végén 37. lett értékes kvóta pontokat szerezve a magyaroknak.

A pénteki nap másik futama az U23 fiúk voltak. Itt Dina Márton, Valter Attila, Palumby Zsombor révén voltunk érdekeltek. Ez a futam is nagyon érdekes volt, mindannyiunk nagy örömére az élő tv közvetítésen, szurkolhatunk Dina Marcinak, aki szenzációsan kapta el a rajtot majd folyamatosan a top 10-ben kerékpározott és végén a 12. helyen ért célba, amely egyben minden idők legjobb U23 fiú Világ Bajnoki eredménye is. Valter Attilának közepesen sikerült a verseny, itt jön ki, hogy milyen kis nüánszokon múlik egy remek eredmény. Ati előrébb kezdet pár hellyel Marcinál majd az első kanyarban a belső iv nem volt ideális így egyből egy pár hellyel Marci mögé került, ami még így is jónak mondható volt. A tavalyi top20-as VB eredmény felül múlása most nem jött össze, egy lánc le esés sok mindent felborít, hátrébb kerülsz 5-10 hellyel és ezen a pályán nem igazán lehet előzni, nyomod a körülötted levők tempóját, Ati a végén 30. helyen futott be. Palumby Zsombor, aki idén egyre többször bizonyította rátermettségét remek eredményekkel, a VB-n nem igazán érzet rá a pályára, amely valószínű a merev kerékpárnak is köszönhető volt, a rengeteg gyökér, szikla alaposan szétráz mindenkit, főleg másfél órán keresztül. Zsombi a 66. helyen ért be egy kör hátránnyal a több mint 100 induló közül.

Szombaton a felnőtteké volt a főszerep. Először Benkó Barbara indult, aki már kellemes napsütésben és száraz pályán versenyezhetett, meg is lett az eredménye remek 16. helyet ért el, tegyük hozzá ő is merev bringával érte el ezt az eredményt. Az elején még esélye is volt a 16-nál jobb helyre is, de a lányoknál ebben a pozícióban már másodperceken múlik egy egy jobb helyezés.

Parti András révén voltunk érdekeltek a felnőtt férfiak futamában, ahol Andris nagyon oda tette magát, már a rajtot is szenzációsan jól kapta el, majd körről körre egyre előrébb helyezkedett és a végén a nagyon előkelő 38. helyen végzett, olyan versenyzőket utasítva maga mögé mint az olimpiai bajnok Kulhavy vagy az Új Zélandiaktól Anton Cooper, aki már többször állt VK és VB dobogón. Ezzel a felnőtjeink is nagyon sok olimpiai kvóta pontot szereztek, ezzel férfi és női kvótában is továbbra is a biztos kijutó helyen van Magyarország.

Összegezve a felnőtt és U23 Világ Bajnokságon komoly előre lépést tettünk, az eddigi évekhez képest. A lányok 117, a fiúk 145 UCI pontot gyűjtöttek.