Weiler Virág Magyarország első egyéni egyetemi tájfutó világbajnoka

Óriási meglepetésre aranyérmet szerzett Weiler Virág, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója a finnországi Kuortane-ban július 17-21. között megrendezett XXI. Tájfutó Egyetemi Világbajnokságon.

Weiler a rendkívül melegnek mondható időjárás miatt különösen nehéz versenyben, a 3,5 km-es sprint távot nyerte meg. Öt tized másodperccel előzte meg a svájci Martina Ruch-ot és 10,5 másodpercet vert a harmadik helyezett lengyel Aleksandra Hornikra a 89 fős mezőnyben.
A mezőny másik magyarja, Egei Petra (ELTE), az 54. helyen ért célba. A verseny erősségét mutatja, hogy az első 16 helyezett 1 percen belüli különbséggel ért célba.

Az eredményhirdetés után Weiler Virág elmondta: az első hatba várta magát. „A két nappal korábbi sprintváltó alapján tudtam, hogy fizikailag ott vagyok az élmezőnyben, ezért igyekeztem a minél hibátlanabb tájékozódásra koncentrálni. Az első 6-ba vártam magam, de arra nem gondoltam, hogy nyerhetek is.” – mondta az újdonsült világbajnok.

Háttér:

Tájfutó Egyetemi Világbajnokság

A kétévente megrendezésre kerülő Universiadék közötti években kerülnek lebonyolításra az Egyetemi Világbajnokságok. Érdekesség, hogy 1986-ban Miskolcon rendezték meg az első Tájfutó Egyetemi Világbajnokságot, majd 20 évre rá, 2016-ban ugyancsak ez a város adott otthont a XX. Tájfutó Egyetemi Világbajnokságnak, amely abban az évben a FISU (Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség) szerint a világ legjobb egyetemi világbajnoksága volt. Sajnos akkor nem sikerült magyar győzelemnek örülni, Weiler Virág a sprint számban a 13. helyen végzett. Az eddigi legjobb egyéni helyezés Lenkei Zsolté (NKE) volt, aki 2012-ben a Spanyolországi Alicantéban középtávon (5.4 km) szerzett ezüstérmet.