Mátra Maraton 2018

Új helyszínen és átalakított pályán zajlott a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) naptárában is szereplő Mátra Mountain Bike Maraton szeptember 9-én, vasárnap. A TOP Maraton sorozat utolsó állomásán a férfiak között Szatmáry András (Cube Csömör), a nők között pedig Balázs Beáta (Bringabanda SC) állhatott az elit kategória dobogójának felső fokára. Az új célterület, a sípályákkal és az alpesi hangulattal varázslatos célhelyszínnek bizonyult.

A Mátra Maraton UCI C3-as besorolást kapott ebben az évben, így világranglista pontokat gyűjthettek a felnőtt férfi és a felnőtt női kategória legjobb versenyzői is (az első öt helyezett 10-6-4-2-1 pontot kapott). A férfiak között hosszútávon idén „sima” győzelem született: Szatmáry magabiztos, több mint 20 perces előnnyel, 3 óra 31 perces idővel nyerte a versenyt a tavalyi győztes Szalay Péter (Bike Zone Gödöllő) és Buruczki Szilárd (Cube Csömör) előtt. Szatmárynak ez volt az első Mátra Maraton győzelme. A felnőtt női kategória versenye az 56 kilométeres középtávon zajlott, ahol Balázs Beáta (BringaBanda SC) elsőként, 3 óra 6 perc alatt ért célba, Horváth Adél (Dr. Bátorfi Agria KTK) és Kovács Kinga (UTE) előtt.

„Reggel lázasan ébredtem, úgyhogy a bemelegítés katasztrofális volt, ezért óvatosan kezdtem. Az első 10 km után kezdtem érezni, hogy talán mégsem lesz ez olyan rossz… A kedvenc részemen, az egynyomsávos zöld háromszögön sikerült némi előnyt kibiciklizni, amit sikerült tovább vinnem. Onnantól tempóztam, és csak magamra figyeltem.” – mondta Szatmáry a verseny után.

„Ez egy nagyon gyors pálya sok dózerúttal és nagyon élvezetes egynyomos utakkal. A lányok végig jóval mögöttem voltak, igazából a fiúkkal csatáztam, ahogy a csövön kifért. Végig élveztem a versenyt, de nagyon elfáradtam. 2004 óta minden Mátra Maratonon itt vagyok, és ez sem az utolsó volt.” –  mesélte mosolyogva az eredményhirdetés után a női elit győztes.

FOTÓK ITT!

A Mátra Maratonnal egyidőben, három kategóriában került megrendezésre a Siket Európa Kupa, amelyre hat országból érkeztek versenyzők. A nők között a szlovák Renata Sulakova győzött, a felnőtt férfiak között az orosz Aleksei Kurdin, míg a senior kategóriában a cseh Jan Capek haladt át elsőként a célvonalon. Nagyszerű magyar sikert is hozott ez a verseny, hiszen a felnőtt férfiak között Földi Bence (BVSC) második helyet szerzett.

A versenynek új rendezvényközpont, a Mátraszentistváni Sípark adott otthont. Bár idén a legtöbb táv nem tekert fel Kékes-tetőre, de a nemzetközi színvonalú új helyszín, és a távoli hegyek látványa mindenkit kárpótolt. A hosszabb távokról a célterületre visszaérkező versenyzőkre több komoly kihívás is várt a Síparkban. A rövid, de velős emelkedőknek, az egynyomsávos technikás ösvényeknek és a sípályán kanyargó nyomvonalnak köszönhetően fárasztó, de annál látványosabb befutókat tapsolhattak végig a szurkolók.

A gyerekek sem maradtak program nélkül ezen a hétvégén, róluk szólt a szombat délután. A Mátra Maratonon immár hagyományos gyermekversenyen hat korcsoportban közel 90 gyerkőc indult. A legfiatalabb, U5 és U7-es kategóriák részére egy 200 méteres könnyű kört, az U15-ös kategóriának viszont már 800 méteres, helyenként egészen technikás körpályát alakítottak ki a szervezők a Síparkban. A hangulatot idén is kellően fokozta a sok szurkoló szülő és barát, nem véletlenül ez a Mátra Maraton hétvégéjének egyik leghangulatosabb programja.