Mámor Moszkvában

Érmeket szereztek az utánpótláskorú magyar fiatalok a Moszkvában zajló felnőtt kajak-kenu Európa-bajnokságon. Takács Tamara (19) a második, míg Kopasz Bálint a dobogó harmadik fokára állhatott fel a K–1000 m döntőjét követően.

UP-info A 19 éves Takács Tamara május végén figyelemfelkeltő győzelmet aratott K–1000 méteren a račicei Világ Kupa-viatalon. A Vasas versenyzője ennek ellenére nem indult volna a távon a jelenleg zajló felnőtt Európa-bajnokságon, ám ő ugrott be az időrend miatt az indulást vállalni nem tudó Fazekas-Zur Krisztina helyére. S milyen jól! Bár Douchev-Janics Natasa kölcsönbe kapott hajójával szerepelt, a dobogó második fokáig repült Moszkvában. Az első hely a szerb színekben induló Bedőcs Krisztináé lett.

takacs_tamara_mkksz_moszkva01

Takács Tamara a dobogó második fokáig szárnyalt  •  Forrás: MKKSZ

„A második idővel kerültem a döntőbe, és reménykedtem az éremben – értékelt boldogan Fábiánné Rozsnyói Katalin tanítványa. – Kevés erő még maradt is bennem, talán elindulhattam volna hamarabb, hiszen csak kicsivel előztek meg. A verseny előtt kaptam egy kis segítséget, azt mondták, aki nyer, az nem vezet, a végén kell gyorsnak lenni. Ehhez tartottam magamat.”

Takács ráadásul alig félórával az egyes futama után Medveczky Erikával párosban is rajthoz állt, s újabb második helyet gyűjtött be.

Örömmel nézhettük a Vasas kajakosához hasonlóan 19 éves Kopasz Bálint szereplését is. A tavaly ifjúsági világbajnoki címet szerzőt algyői fiatal már idehaza is jól szerepelt, s megnehezítette az olimpiai indulás jogát megszerző Dombvári Bence dolgát. Az év utánpótlás-sportolójának választott kajakos ezúttal is a tőle megszokott érettséggel lapátolt, s a bronzérmet szerzett, miközben leszorította a dobogóról a német nagymenőt, Max Hoffot. A viadalt nagy fölénnyel a portugál Fernando Pimenta nyerte a dán Rene Holten Poulsen előtt. Az édesanyja-edző, Kopaszné Demeter Irén egyébként nem várta fiától a kiugró teljesítményt.

kopasz_balint_mkksz_moszkva

Kopasz Bálint csupán 19 évesen szerzett érmet a felnőttek között  •  Forrás: MKKSZ

„Sokat edzettünk az elmúlt időszakban, annak az eredménye a dobogó – vette át a szót Bálint. – A szokásos taktika szerint versenyeztem, az első kétszázötven métert meghúztam, a következő ötszázat utazó sebességgel tettem meg, a hajrában pedig mindent beleadtam. Szerettem volna az első hat helyezett közé kerülni, nem gondoltam volna, hogy odaérek a dobogóra.”

Utánpótláskorú fiatalok vállaltak nagy szerepet abban, hogy a férfikajaknégyes az emelvény tetejére állhatott 500 méteren: Nádas Bence (20) és Tótka Sándor (21) is a hajóban lapátolt. „Az utolsó százötven méteren ütött be a kőkemény a sav” – magyarázta hullafáradtan Nádas.

Az első felnőtt Európa-bajnokságán szereplő Balla Virág (22) Devecseriné Takács Kincsővel bronzérmes lett a fehérorosz és orosz duó mögött C–2 500 méteren.

Délután a 200 méteres selejtezőkkel folytatódott a program Moszkvában. Ami a fiatalokat illeti: férfi kajakban Birkás Balázs (20) győztesként kvalifikálta magát a döntőbe. Hajdu Jonatán (19) kenu egyesben szoros versenyben másodikként zárt a futamában, de így is fináléba került. Homonnai Luca (17) Douchev-Janics Natasával indult K–2-ben, s ugyancsak futammásodiként jutott a döntőbe.