Lőrincz Viktor ezüstérmes, Olasz Anna 4., elődöntős a férfi pólócsapat

Kormány Sport

A birkózó Lőrincz Viktor ezüstérmet nyert, a nyíltvízi úszó Olasz Anna 4. lett, a női kézilabdázók és a súlyemelő Nagy Péter a 7. helyen zártak, kajak-kenusaink továbbjutottak a csütörtöki döntőkbe, a férfi vízilabdázók a legjobb négy között vannak a tokiói olimpián. Magyarország 4 arannyal, 5 ezüsttel és 3 bronzzal a 14. helyen áll az éremtáblázaton. Napi összefoglaló.

Birkózás

Lőrincz Viktor ezüstérmes lett a tokiói olimpián, a kötöttfogású birkózók 87 kilogrammos súlycsoportjának szerdai döntőjében. A BHSE 31 éves versenyzője a kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok ukrán Zsan Belenyuk ellenében lépett szőnyegre. Lőrincz Viktor a magyar olimpiai csapat 12. érmét nyerte a japán fővárosban, négy arany és három bronz után ez volt az ötödik ezüst. Előzőleg testvére, Tamás olimpiai bajnoki címet nyert (kötöttfogás, 77 kg), Szőke Alex (kötöttfogás, 97 kg) 5. lett. A Lőrincz-fivérek már azzal sporttörténelmet írtak, hogy mindketten érmet nyertek Tokióban. Ők a tizenegyedik magyar sportoló testvérpár, amelynek tagjai nyári olimpián dobogóra állhattak, de az első, amelynek a sikerei egyéni sportág egyéni számában születtek.

Nyíltvízi úszás

Az Európa-bajnoki ezüstérmes Olasz Anna pontszerző helyen, negyedikként végzett a női nyíltvízi úszók 10 kilométeres versenyszámában. A 27 éves magyar úszónak ez a legjobb ötkarikás eredménye, a szegedi versenyző Rióban ugyanebben a számban 14. volt.

Vízilabda

A magyar férfi vízilabda-válogatott 15-11-re legyőzte a horvát csapatot a szerdai negyeddöntős mérkőzésén, így elődöntős a válogatottunk. Märcz Tamás szövetségi kapitány együttese kiváló teljesítményt nyújtva, elöl Manhercz Krisztián, a kapuban pedig Nagy Viktor remeklésével diadalmaskodott, a négyből három negyedet megnyerve. Férfiak, negyeddöntő: Magyarország-Horvátország 15-11 (2-3, 5-2, 4-3, 4-3.). A magyarok a döntőbe jutásért pénteken, közép-európai idő szerint 8.30 órakor a görögökkel találkoznak. A szerbek is elődöntőbe jutottak, a címvédő együttes a szerdai negyeddöntőben remek első félidei játékának köszönhetően 10-6-tal kerekedett Olaszország fölé. Négy között vannak a görögök és a világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes spanyolok is.

Kézilabda

A negyeddöntőben búcsúzott magyar női kézilabda-válogatott a hetedik helyen végzett a tokiói olimpián. Elek Gábor szövetségi kapitány szerdán az Európa-bajnok norvégokkal szemben maradt alul a Jojogi Nemzeti Sportcsarnokban, és azzal lett hetedik, hogy a svédek kiejtették a dél-koreaiakat. Negyeddöntő: Norvégia-Magyarország 26-22 (12-10.). Az eddigi búcsúzó csapatok sorrendje: 7. Magyarország, 8. Koreai Köztársaság, 9. Spanyolország, 10. Angola, 11. Brazília, 12. Japán.

Súlyemelés

A férfi plusz 109 kg-os súlycsoportban Nagy Péter megnyerte a B csoportot, összesítésben pedig a 7. helyen végzett. A játékok egyetlen magyar emelője szakításban 178, lökésben 218, összesítésben pedig 396 kilót ért el. Háromszoros olimpikonunk a B csoportban hat sikeres gyakorlatot mutatott be.

Atlétika

A hétpróbázó Krizsán Xénia az első nap után a 19. helyen áll. Az idei fedett pályás Európa-bajnokságon bronzérmes versenyző négy számban (100m gátfutás, magasugrás, súlylökés és 200m síkfutás) 3611 pontot gyűjtött. A hétpróbázóknak csütörtökön következik a távolugrás, a gerelyhajítás és végül a 800 méter. Szűcs Valdó az elődöntőben fejezte be szereplését 110 méteres gátfutásban. A magyar sprinter az elődöntőben 13.40 mp-et ért el, ezzel futamában a negyedik lett, összesítésben pedig a 13. helyen végzett. A gerelyhajító Rivasz-Tóth Norbert elmaradt a szükséges szinttől, nem jutott be a döntőbe. Az országos csúcstartó (83,42 m) magyar versenyző idei legjobbja 79,29 méter, a fináléhoz ennél jobb kellett, a szintet 83,50 méterben határozták meg, vagy a legjobb 12 jutott tovább. Gyulladás van a vállában, ami visszafogja a teljesítményét, nem tudja hosszú távon kivezetni a gerelyt.

Kajak-kenu

A szerdán vízre szállt mind a nyolc magyar egység bejutott a középfutamba. Ezeknek a számoknak a középdöntőit és fináléit csütörtökön rendezik. K-1 200 méteren a sprint táv friss Európa-bajnoka, Tótka Sándor, valamint Csizmadia Kolos is győzelemmel mutatkozott be. Női K-1 500 méteren is két magyar előfutam-győzelem született a címvédő, ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta, valamint Csipes Tamara révén. Férfi K-2 1000 méteren az egy nappal korábban egyesben aranyérmes Kopasz Bálint Nádas Bencével szintén megnyerte előfutamát, a másik magyar egység, Béke Kornél és Varga Ádám ugyanakkor reményfutamra kényszerült, amelyet aztán sikerrel vett. Szerdán bemutatkozott az olimpiai programban a női kenu is, mégpedig magyar szereplőkkel: Takács Kincső egyből bejutott a középfutamba, Balla Virág pedig a reményfutamból került a legjobb 16 közé 200 méter egyesben.

Öttusa

Két-két magyarral a 36-36 fős mezőnyben csütörtökön kezdődik meg az öttusázók versengése a tokiói olimpián. Az első napon mindkét nem számára a körvívást rendezik meg a Muszasino Sportközpontban – ahol korábban a tollaslabda zajlott –, majd a nők pénteken, a férfiak pedig szombaton fejezik be versenyüket a 200 méteres úszással, a bónuszvívással, a lovaglással, valamint a lövészetekkel megszakított 3200 méteres futással. Utóbbi számokat a korábban a rögbinek otthont adó Tokió Stadionban, egy helyszínen bonyolítják le. Az előző olimpián Marosi Ádám 12., Kovács Sarolta 17. volt, Kasza Róbert és Gulyás Michelle Brazíliában nem indult. Marosi 2012-es bronza a legutóbbi magyar érem öttusában az olimpiákon, míg magyar győztest eddig utoljára 2004-ben, Athénban avattak, ahol Vörös Zsuzsanna nyert. Magyarország olimpiai mérlege: kilenc arany-, nyolc ezüst- és öt bronzérem, ezzel a legeredményesebb a nemzetek versenyében. 34 éves volt Balczó András, amikor 1972-ben, Münchenben diadalmaskodott, ezzel ő a legidősebb aranyérmes a sportágban. A nők 2000-es bemutatkozása óta az öt aranyérmen öt ország, köztük Magyarország osztozkodott.

Az éremtábla itt található.

A tokiói nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői:

Arany:
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg)

Ezüst:
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (vitorlázás, Finndingi)
Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg)

Bronz:
férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (cselgáncs, 90 kg)
Kozák Danuta, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)

4. hely:
Verrasztó Dávid (úszás, 400 m vegyes)
Márton Anna (női kard egyéni)
Vas Kata Blanka (hegyikerékpár)
Kenderesi Tamás (úszás, 200 m pillangó)
Kapás Boglárka (úszás, 200 m pillangó)
Csipes Tamara, Medveczky Erika (kajak-kenu, K-2 500 m)
Olasz Anna (nyíltvízi úszás, 10 km)

5. hely:
Salim Omar (taekwondo, 58 kg)
Hosszú Katinka (úszás, 400 m vegyes)
Péni István (légpuska)
Pupp Réka (cselgáncs, 52 kg)
férfi 4×100 méteres gyorsváltó (Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor)