A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye a 2016. évi Budapest-Bamako Raliról

2016-ban immár 11. alkalommal rendezik meg a Budapest-Bamako Ralit, amely január 15-től február 1-ig tart. A magyar és külföldi amatőr versenyzők, illetve túrázók idén is a Marokkó–Mauritánia–Mali közötti, mintegy 9000 km-es útvonalon haladnak végig. A Külgazdasági és Külügyminisztérium – osztva a térségben működő rabati magyar nagykövetség álláspontját – az idei rali megrendezését rendkívül kockázatosnak tartja, és nem javasolja az azon történő részvételt az alábbiakban részletezett indokok alapján.

bamakobamako

A Száhel-övezet változatlanul a nemzetközi terrorizmus által leginkább sújtott régiók egyike, ahol a fenyegetettség mértéke az elmúlt év során tovább nőtt. Ennek egyik legutóbbi példája volt a 2015 novemberében, a bamakói Radisson Hotel vendégei ellen elkövetett dzsihadista támadás, amelynek során fegyveresek 170 főt ejtettek túszul, és amely több emberéletet is követelt. A támadást követően a mali kormány szükségállapotot hirdetett ki, amelyet 2015. december 28-án 2016. március 31-ig meghosszabbított. A térségben tevékenykedő terrorista csoportok, sejtek célpontja változatlanul Mali északi része, valamint Mauritánia dél-keleti régiói. Különösen veszélyesnek számítanak Mauritánia és Mali határ menti területei, ahol a jelzett csoportok fokozott aktivitást mutatnak. Annak ellenére, hogy Mauritánia belpolitikai helyzete az utóbbi időben normalizálódott, az országban továbbra is nagy a terror fenyegetettség és a megtorló akciók veszélye, amelyek érinthetik a nyugat-európai országok polgárait. Mauritánia fővárosában, Nouakchottban is történtek már emberrablások, a külföldiek által látogatott szórakozóhelyek pedig fokozott terror-veszélynek vannak kitéve. A mauritániai hatóságok mindent megtesznek a nyugati állampolgárok védelme érdekében, azonban továbbra is előfordulhatnak emberrablások, a főutakon pedig rendőrnek és katonának álcázott bűnözők által elkövetett rablótámadások, kifosztások.

A Maliba utazóktól a minisztérium Konzuli Szolgálata azt kéri, hogy kerüljék el a tömegdemonstrációk helyszínét, a hadsereg által megszállt régiókat, illetve a katonai műveleti területeket.

A rali résztvevői által érintett országok közül Marokkó továbbra is biztonságosnak tekinthető, habár a rabati kormány számol azzal, hogy az ország a jövőben észak-afrikai, vagy nemzetközi terrorista szervezetek célpontja lehet.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium felhívta a verseny szervezőinek a figyelmét arra, hogy az afrikai szakasz által érintett országok számos belpolitikai-társadalmi és gazdasági problémával küzdenek, ezért a résztvevők – indulásuk esetén – fokozott elővigyázatosságot tanúsítsanak a rali lebonyolítása során, tartózkodjanak a politikai véleménynyilvánítástól, legyenek figyelemmel a helyi vallási előírásokra, kulturális hagyományokra, öltözködési szokásokra. A jelzett országok, különösen pedig Mauritánia és Mali területén kizárólag a konvojban történő haladás számít biztonságosnak, az éjszakai utazás (túrázás) mindenképpen kerülendő! Nyomatékosan kérjük, hogy a rali résztvevői – szabadidős programjaik során – a zsúfolt köztereket, valamint a turisztikai látványosságokat és azok környékét fokozott óvatossággal, lehetőleg csoportosan keressék fel, az esti-éjszaki órákban pedig kerüljék el a helyi bazárokat (medina), valamint a belvárosi szűk utcákat, sikátorokat.

A régióban egyedül Rabatban (Marokkó) működik magyar nagykövetség, illetve hivatásos konzulátus, Maliban pedig tiszteletbeli konzulunk nyújthat segítséget a magyar állampolgároknak. A rali során esetlegesen bajba jutott magyar versenyzők, túrázók Mauritániában és Maliban – uniós polgárként – az Európai Unió valamelyik tagállama (pl. Franciaország, Németország) helyi nagykövetségének konzuli szolgálatához fordulhatnak segítségért. A rali menetét, útvonalát rabati nagykövetségünk fokozott figyelemmel követi, és szükség esetén kész a konzuli segítségnyújtásra, míg Magyarországon a Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli és Állampolgársági Főosztálya áll készen az esetlegesen szükségessé váló érdekvédelmi és egyéb konzuli jellegű segítségnyújtásra, de ismételten felhívjuk a figyelmet arra, hogy a fentiek alapján Mauritánia és Mali területén a konzuli segítségnyújtás csak rendkívül korlátozott mértékben biztosítható.