Két olimpiai kvótával indult a birkózó-vb

A birkózó-világbajnokságon mindkét Lőrincz testvér, Viktor és Tamás is bejutott súlycsoportja fináléjába, ami egyben olimpiai kvótát is jelentett a számukra. A párizsi tornász világkupán egy ezüst- és két bronzérem a magyar mérleg. Jekatyerinburgban két magyar öklöző a nyolcaddöntőben folytathatja a világbajnokságon. A magyar férfi Davis-kupa teniszválogatott bent maradt a világcsoportban. Olimpiai kvótáért versenyeznek a ritmikus gimnasztika világbajnokságon. A judós Özbas Szófi junior Európa-bajnok. dr. Fenyvesi Csabát beválogatták a vívó Hírességek Csarnokába.

Birkózás. Szombaton négy nem olimpiai súlycsoport küzdelmeivel kezdődött meg az olimpiai kvalifikációs kötött-, szabadfogású és női világbajnokság a kazahsztáni Nur-Szultanban.
Az első nap négy súlycsoportjának küzdelmei során a 82 kilogrammos Lévai Zoltán egy-egy győztes és vesztes mérkőzéssel kiesett. A világ- és Európa-bajnok Korpási Bálint viszont a kirgiz és azeri ellenfelét legyőzve az elődöntőben vereséget szenvedett az Eb-győztes orosz riválisától. Másnap a bronzcsatában azonban esélyt sem adott dél-koreai riválisának, technikai tussal nyert. Korpási ezzel pályafutása nyolcadik, zsinórban pedig a hetedik érmét nyerte világversenyről.

Az olimpiai súlycsoportok küzdelmei is megkezdődtek vasárnap. Krasznai Máté (67kg) az első találkozóján vereséget szenvedett, így kiesett. Kiss Balázs (97kg) az első találkozóját még sikerrel vette, de utána kubai riválisa legyőzte, így ő is búcsúra kényszerült.
Lőrincz Viktor (87kg) azonban egészen a döntőig menetelt, így ő szállította a magyar birkózóküldöttség első olimpiai kvótáját. Viktor a kategória világ- és Európa-bajnokával, az olimpiai ezüstérmes ukrán Zsan Belenjukkal mérkőzött, ahol ellenfele intésekkel 2-1-re győzött.

Hétfőn Torba Erik (60kg) és Lám Bálint  (130kg) győzelem nélkül hamar befejezte a küzdelmeket, de Lőrincz Tamás – testvére példáját követve – egészen a keddi döntőig menetelt, s így megszerezte a magyar kötöttfogású küldöttség második olimpiai kvótáját.
Torba orosz legyőzője meg sem állt a döntőig, ezzel megnyílt a magyar birkózó számára az út, hogy a vigaszágon menetelhessen a bronzcsatáig, ami szintén kvótát jelentene. Keddtől a nők, péntektől a szabadfogásúak lépnek szőnyegre.

Torna. Péter Sára (a képen) ugrásban ezüst-, Kovács Zsófia felemás korláton, és Ryan Macleod Sheppard korláton bronzérmes lett a tornászok Párizsban rendezett világkupa-versenyén. Péter Sára apróbb sérülése ellenére „lemásolta” selejtezőbeli teljesítményét, és 13.900 pontot kapott gyakorlatára, ami a második helyre volt elegendő. Sára talajon első számú tartalék volt, és a brit Elissa Downie visszalépése miatt indulhatott a fináléban, ahol 12.700 ponttal az előkelő negyedik helyet szerezte meg. Kovács Zsófia felemás korláton javított a selejtezőhöz képest, így harmadik lett (14.200), talajon pedig ötödikként zárt (12.600).
A férfiaknál az amerikai-magyar kettős állampolgárságú Ryan Macleod Sheppard korláton 13.950 ponttal a harmadik helyen végzett.

Ökölvívás.
A jekatyerinburgi világbajnokságon a hat magyar közül Kovács Pál (81kg), Szaka István (52kg) és Fodor Milán (63kg) is kiesett.  Hámori Ádám (91kg) és Gálos Roland (57kg) viszont a nyolcaddöntőben folytathatja. Kozák László (69kg) pedig hétfőn mutatkozik be. A világbajnokságon olimpiai kvótákat is osztanak.

Tenisz. A Magyarország–Ukrajna Davis-kupa-osztályozó a világcsoportban maradásért az ötödik mérkőzésen dőlt el 3:2-re a magyarok javára. A magyar válogatott ezzel továbbra is a világcsoportban maradt, és februárban ismét selejtezőt vívhat a madridi döntőbe jutásért

RG. A tizenhat egyéni, plusz öt kéziszercsapat hely kiadó a tokiói olimpiára. Hétfőtől Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban megkezdődik a 37. ritmikus gimnasztika-világbajnokság. A magyar színeket egyéniben Pigniczki Fanni, Juhász Anna, Juhász Emma és Boldizsár Blanka, míg együttes kéziszercsapatban Borsányi Patrícia, Földi Cintia, Kovács Jázmin, Németh Virág, Urbán-Szabó Mónika és Wehovszky Vivien képviseli.

A Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) versenykiírása alapján az olimpiai kvalifikációs világbajnokságnak nagy tétje van. Egyéniben a selejtezők összetett eredményei alapján a legjobb huszonnégy versenyző kerül a szeptember 20-i döntőbe, ahol a sportolók mind a négy szeren újra bemutatják gyakorlataikat. Közülük a legjobb tizenhat versenyző szerezhet jogot az indulásra a jövő évi tokiói olimpián. A kéziszercsapatok versenyében az öt legjobb összetett eredménnyel rendelkező együttes vehet részt az ötkarikás játékokon.
Az erős mezőnyben Magyarország számára valószínűleg a 2020-as Európa-bajnokság biztosítja a legtöbb esélyt az olimpiai kvóta megszerzésére. Ott egy olimpiai hely talál gazdára, amit olyan ország versenyzője nyer el, amely sem a mostani vb-n, sem a jövő évi vk-sorozatban nem kvalifikált.

Judo. Ifjúsági olimpiai és Európa-bajnoki címe után elsőéves juniorként szerzett aranyérmet a 17 éves cselgáncsozó, Özbas Szofi a vantaai kontinenstornán, a 63 kilogrammosok mezőnyében. Gőz Roland (90kg) ezüst, Végh Zsombor (100kg) és Sipőcz Richárd (+100kg) bronzérmet gyűjtött be. A többi magyar idő előtt búcsúzott a versenytől.

Vívás. Tizenharmadik magyarként bekerült a vívás legnagyobbjai közé, a sportági Hírességek Csarnokába Fenyvesi Csaba. A 2015-ben elhunyt háromszoros olimpiai és háromszoros világbajnok párbajtőrözőt a hazai szövetség (MVSZ) jelölése alapján a nemzetközi szövetség (FIE) végrehajtó bizottsága szavazta be a Hall of Fame tagjai közé.

A FIE 2013-ban hozta létre a Hírességek Csarnokát, melybe minden évben öt vívó kerülhet be.

Korábban a magyarok közül Bay Béla, Elek Ilona, Gedővári Imre, Gerevich Aladár, Kamuti Jenő, Kárpáti Rudolf, Kovács Pál, Kulcsár Győző, Nagy Tímea, Rejtő Ildikó, Schmitt Pál és Szabó Bence vált az elit társaság tagjává.

(MOB összeállítás; Fotók: ctv.hu, matsz.hu, birkózó szövetség Facebook, MTI/Koszticsák Szilárd, MOB archívum, judoinfo.hu, MOB archívum)