Felszálló ágban a röplabda

2019 augusztus 23. és szeptember 10. között hazánk Lengyelországgal, Szlovákiával és Törökországgal közösen rendezheti a női röplabda Európa bajnokságot. Ebből az alkalomból beszélgettem Ludvig Zsolttal, az MRSZ főtitkárával.

 – Ön hosszú évekig volt a Nyíregyháza edzője. Így igazán testközelből ismeri a sportágat. Miben látja a magyar női röplabda jelentős előrelépését az utóbbi években ?

 L.Zs.: Nagyon szép tizenegy évet töltöttem 1999 és 2010 között Nyíregyházán.  Ötször nyertünk bajnokságot és hatszor Magyar kupát. Első magyar csapatként szerepelhettünk a Bajnokok Ligájában. A sportág nemzetközi szintű felemelkedése a 2000-es évek elején kezdődött, amikor a Heraklesz-program keretében egyre több pénzt fordíthattunk az utánpótlás nevelésére.  A sportszakmai siker leglátványosabban 2014-ben mutatkozott meg, amikor a felnőtt válogatottunk 28 év után kijutott az Európa bajnokságra és ott továbbjutott a csoportból. 2015-ben megnyertük az Európa Ligát. Nagy örömünkre tavaly is szerepelhettünk az EB tizenhatos döntőjében.

 – Jövőre társrendezői leszünk a kontinensviadalnak. Milyen szereplést vár a mieinktől?

 L.Zs.: 24 csapat vehet részt az EB-n, a négy hatos csoportból az első négy helyezett folytathatja a küzdelmet. Mivel itthon játszhatjuk a meccseinket, jogos elvárás a lányokkal szemben, hogy ott legyenek a nyolcaddöntőben.  Ebben az esetben ugyancsak Magyarországon játszhatnánk a legjobb nyolc közé jutásért. Egyébként a napokban Magyarországon járt Aleksander Borisics, a CEV, azaz az európai szövetség elnöke. Látogatása során találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, Szabó Tünde sportért felelős államtitkárral és Kulcsár Krisztiánnal, a MOB elnökével is. A megbeszélések után az európai röplabdázás első embere elégedetten nyilatkozott a honi előkészületekről és Magyarország sportszeretetéről.

 – Az erőviszonyok jelentős átrendeződése figyelhető meg az NB I-ben.

 _ Igen, a Békéscsaba ma már a közép-európai régió egyik meghatározó együttesévé vált. Újpesten sikeresen élesztették újjá a hagyományokat, komoly játékerőt képvisel a Vasas és a Jászberény is. Bár a korábbi sikercsapat, az Eger most nem szerepel az első osztályban, de a városban magas szintű munka folyik az utánpótlás terén.

 -A férfiak utoljára 2001-ben játszhattak a Európa bajnokságon.  Mikor kerülhetünk ismét a legjobbak közé?

 L.Zs.:  Jól kezdtük az EB-selejtezőt, reménykedünk abban, hogy  férfi válogatottunk is kijut a 2019-es Európa bajnokságra. Sajnos olyan tradicionális budapesti klubok, mint a Csepel, a Honvéd vagy az Újpest ma már csak az évkönyvekben szerepelnek. Ugyanakkor a Pénzügyőr tavaly fél-amatőr csapatként a második helyen végzett a bajnokságban, a döntőben csak nagy küzdelemben maradt alul a Kaposvárral szemben, amely évtizedek óta a legsikeresebb magyar együttes.

Fotó: Jochapress.hu

Takács Gábor