Szakos József: az ökölvívás az életem

IMG_4861.JPGA rákospalotai Edőcs István ökölvívó klubban volt szerencsénk találkozni Szakos Józseffel, a Magyar Ökölvívó Szövetség szakmai igazgatójával, aki időt szakítva ránk, kézséggel válaszolt kíváncsi kérdéseinkre.

Mesélne nekem arról, hogyan került közelebbi kapcsolatba az ökölvívással?

1967-ben ipari tanuló lettem, ahol az osztályfőnököm kötelezett arra, hogy kosárlabdázzak. Ugyanitt volt egy ökölvívó szakosztály, ahová a kosárlabdázás mellett rendszeresen eljártam bunyózni. Már az első pillanatban annyira megtetszett, hogy éreztem, nekem ezt kell csinálni.
Az ökölvívásban először mindig az edzőt és a sportágat szereti meg az ember, és ha ez jó kezekben van, akkor egy csodálatos dolog alakulhat ki ezen a téren. Miklósi István volt az első edzőm, és tudom, elsősorban neki köszönhetem, hogy mára az ökölvívás számomra az életem.

Milyen eredményeket ért el ökölvívás terén?

A legnagyobb eredményem ifjúsági magyar bajnokságon ezüstérmes, junior magyar bajnokságon, és felnőtt magyar bajnokságon harmadik helyezett voltam, de igazándiból mint edző sokkal nagyobb eredményt értem el.
1975 óta edzősködöm, a Honvédban voltam három évig edző, igaz, akkor még csak társadalmi edző, mivel akkor még nem volt megfelelő iskolai végzettségem. Ezt követően Füzesy Zoltán áthívott a KSI-be, ahol húsz évig tevékenykedtem, majd Dr. Csötönyi Sándor kérésére átjöttem a Magyar Ökölvívó Szövetséghez, ahol hat és fél évig voltam főtitkár, illetve most már két és fél éve szakmai igazgató. Elsősorban utánpótlásedző voltam. A KSI-ben nagyon sikeres múltat tudhatok magam mögött, itt voltak olyan kollegáim, akiket örömmel emlegetek, mint például Orbán Sanyi, Fehér IMG_4956.JPGMiska, Zakar Zoli, Blahó Pista…hogy csak egy pár nevet említsek.
Nagyon korán maradtam egyedül a KSI-ben, mint vezetőedző. Füzesy Zoltán volt először a kollegám, főnököm, utána Svasznek Jenővel dolgoztam, akik elég nagy nevek ebben a szakmában.
Volt olyan évünk, hogy három-négy nemzetközi Európa bajnoki, illetve kadet és junior Európa bajnoki érmünk volt. Eljutottunk oda, hogy komolyan a nemzetközi eredmények számítottak. Volt az Erdei Zsolt, Európa bajnok, Pintér Péter, Európa bajnoki ezüstérmes, Kövesdi Marci, Szilágyi Dodó, ők kadet Európa bajnok bronzérmesek. Egy éven belül 4 Európa bajnoki dobogónk volt. Úgy érzem, nagyon szép eredményeket értünk el.
Az ökölvívás mellett, három évig a kick boksz válogatottnak is az edzője voltam. Ebben a sportágban is hét világbajnoknak, illetve 31 Európa bajnoknak a munkájához, az eredményéhez volt közöm.

Mi a véleménye a mai ökölvívásról?

Tulajdonképpen az egész életem a bokszról szól. Reggelem-estelem, éjjelem-nappalom. A mai ökölvívás borzasztó gyors lett. Gyorsan változik a technika, gyorsan változnak az igények, magas szintű felkészülések, edzésmódszerek, amit ha nem követünk, lemaradunk. Annyira profi lett mindenki. Eredménykényszer van.
Ezeknek a gyerekeknek itt a klubokban dől el a sorsuk. Amit tőlünk tanulnak, az is fontos, de amit egymástól lesnek el, az talán még fontosabb. Mindenki kialakítja magának a saját testalkatához mért technikai tudását. Az ökölvívás egyéni sport. Nagyon helyén kell lennie a szívnek, az észnek, az erőnek, a tudásnak. Mindezeknek egy kalapban kell lenniük. Senki sem születik profi ökölvívónak. Elkezd bokszolni, ahol olyan eredményeket érhet el, amit majd később kamatoztatni tud.
IMG_5314.JPGNagyon érdekes ennek a sportágnak a technikai tanítása. Itt mindent tanulni kell, semmi sem jön magától. Ez nem olyan, mint a labdarúgás, amikor a kisgyerek spontán belerúg az elé tett labdába. A késztetésen kívül az elején semmi más nincs benne. Mire a gyerek eljut oda, hogy viszonylag koordinált a mozgása, az nagyon-nagyon hosszú idő, és sok mindent igényel: akaratot, tudást, hozzáállást, szívósságot.
A mi sportágunk fölszívja a sérült családok gyerekeit is. És ez jó. Nem az autókat törik föl, nem drogoznak, hanem itt sportolnak a teremben.

Mire kell figyelni a szorítóban?

Elsősorban arra, hogy mit fog kapni az ellenféltől, és azzal mit tud kezdeni. Mindig arra kell figyelni, hogy mit hibázik az ellenfél. Ezekből a hibákból kell élni. A saját tudásrepertoárhoz hozzá kell tenni az ellenfél hibáit, illetve agyilag és gondolatilag is meg kell előzni.
A küzdelem előtt beszélgetni kell a sportolókkal. A hangnem természetesen egyéntől függően változik. Meg kell tudni előtte milyen lelkületű, milyen beállítottságú. Ez a pedagógiának, illetve a bölcseknek egy nagy mondása: ugyanabba a folyóba kétszer nem lépsz bele. Módszerek, hagyományok, szisztémák vannak, de ezen belül mindenki más.
Nagy a szociológiai hatása. Meg kell tanítani legyőzni a fájdalmat, és azt, hogy a ringben csakis magukra számíthatnak.

Mik azok az elengedhetetlen kellékek, melyek szükségesek az edzésen?

IMG_5322.JPGAminek nagyon kell lennie elsősorban: az edző. Mindemellett megfelelő hőmérséklet, ideális a 20-21 fok. A zsákok csak bizonyos fokig helyettesítik az embert. A zsák csak bizonyos technikát tanít meg, viszont nem tanítja a védekezést. Amit talán a legfontosabbnak tartok az, hogy a gyerekek egymás ellen kesztyűzve gyakorolják a technikákat. Egy jó meccsen a vereség sokszor többet ér, mint egy potya meccsen a győzelem.

Jól tudom, hogy Ön edzőképzéssel is foglalkozik?

Szakmai igazgatója vagyok a Szövetségnek, és emellett edzőképzéssel is foglalkozom. Már három éve oktatom a középfokú edzőket, és büszkén mondhatom, több mint 70 ökölvívó edző végzett a három év alatt. Büszkék vagyunk, mert nagyon jól képzett, jó képességű edzőink vannak.

Reméljük, hogy még sok alkalom adódik arra, hogy a jövőben is elbeszélgethessünk Szakos József úrral az ökölvívás kimeríthetetlen világáról.
Köszönjük a lehetőséget, és további sikeres munkát kívánunk!

XLsport – Szabó Gabriella – Ezüstszegi József