Sosem látott sikerlavina

Sosem látott szereplést hozott az ifjúsági és U23-as kajak-kenu világbajnokság Minszkben: egyedül vasárnap hét arany, s összesen 18 érem került a nyakakba, a 34 számból 25-ben állhatott dobogóra magyar fiatal. Homonnai Luca a maga három diadalával az egész esemény legeredményesebb versenyzője lett.

MKKSZ/reb  Szombaton három arany- és négy bronzéremmel indult a két korosztály, az ifjúságiak és az U23-asok kajakosok és kenusok világbajnoksága Minszkben, és sejthettük, hogy az a felvezetése a döntődömpinget hozó vasárnapnak.

A folytatás azonban minden képzeletet felülmúlt.

homonnai_luca_icf

Homonnai Luca nem adta három arany alá  •  Forrás: ICF

Aki reggel kicsit is későn indította el az élő közvetítést, vagy csak nem pillantott rá gyorsan az eredményközlésre, érmekről, aranyakról maradt le. A magyarok csak vasárnap hét (!) világbajnoki címet szereztek, s összesen 18 érmet – annyit, mint egy évvel ezelőtt, a mámorosnak titulált montemor-o-velhói vb két napján! S ami egészen elképesztő: a fehérorosz fővárosban 34 versenyszámban 25 magyar érem született. Nemhogy a magyarok, de soha korábban semmilyen világversenyen egyetlen ország nem produkált hasonlót.

Haladjunk azonban sorban!

A világbajnok legeredményesebb versenyzője Homonnai Luca lett, aki a szombati négyes siker után K–1 200 m-en hajszálnyival, 500 m-en pedig az orosz Anoskinával holtversenyben győzött. Ha hozzávesszük a tavalyi duplázását, már öt ifjúsági vb-elsőséget gyűjtött be a győri kiválóság, s ne feledkezzünk meg a Douchev-Janics Natasával szerzett felnőttvébé-ezüstéremről se.

Ugyancsak a maximumot hozta Lucz Dóra az U23-asok között: kétszázon fél másodperccel nyert, ami a sprinttávon magabiztos előnynek számít. Megjegyzendő: tán az ellenfelek nem késztették nagy erőbedobásra, mindenesetre Homonnai jobb időt lapátolt, mint az U23-as társ. A hosszabb távon, 500-on sem volt kérdés, ki a jobb, míg délelőtt a román Tran, délután a belga Peters nézte a legközelebbről – persze tisztes távolból – Lucz Dóra hátát.

A riói tartalék Birkás Balázs remek formában lapátolt a korosztályos vb-n, K–1 200 m-en diadalmaskodott az U23-asok között, s ugyancsak a sprinttávon ezüstérmet gyűjtött be Balaska Márkkal. A dobogó tetejétől mindössze hat század választotta el a srácokat…

minszk_csapat

Csodacsapat  •  Forrás: MKKSZ

Racskó Fruzsina esztendeje Sólyom Dóraval bizonyult a legjobbnak az ifjúságiak K–2 500 m-es számában, ezúttal azonban a klubtárs Gazsó Alida Dórával ült össze, s nem kevésbé eredményesen hajtott: nagy küzdelemben, de a lányok legyűrték a dán és a lengyel párost. A négyes aranya után mindketten a második legfényesebb érmüket szerezték meg Minszkben.

A kenus Lakatos Zsanett – aki kora alapján még jövőre is indulhat az U23-asok között – párját ritkítóan gazdag eredménysorral bír az utánpótlás- és felnőtt-világversenyekről. A vitrinbe újabb értékes darab került, hiszen másfél másodperces fórral nyert C–1 500 m-en.

Vasárnap ezüstérmes szerzett K–1 ifjúsági 200 méteren Kuli István és ugyanezen a távon, ugyanebben a korosztályban Kirkov Valentinnal szintén második lett párosban. Hazai kettős mögött ugyancsak másodikként zárt C2 200 méteren a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső duó, férfi ifjúsági K-4 1000 méteren a Petró Erik, Varga Ádám, Mozgi Milán, Erdőssy Csaba alkotta egység, az U23-as férfi négyeseknél a Nádas Bence, Noé Bálint, Ilyés Róbert, Koleszár Mátyás összetételű csapathajó, valamint Nagy Bianka is az ifjúsági C-1 500 méteren.

A hét arany- és a hét ezüstérem mellett jutott négy bronz is a magyaroknak vasárnap. Dobogóra állhatott 200 méteren Nagy Bianka és Némedi Konrád C-1-ben (mindketten ifjúságiak). Szintén harmadik lett ifjúsági C-4 500 méteren Kállai Róbert Gida, Némedi Konrád, Hajnal Jenő Kristóf és Takács Mihály Áron, a világbajnokság záró futamában, női U23 K-2 500 méteren pedig Hagymási Réka és Takács Tamara duója lett bronzérmes.

„Ez a valaha volt legjobb szereplés világversenyen a gyorsasági kajak-kenu történelmében. Harmincnégy versenyszámból csak kilencben nem szereztünk érmet, de azokban is zömmel negyedik vagy ötödik helyen futott be a magyar egység – idézte Hüttner Csaba utánpótlás-vezetőedzőt a szövetség honlapja. – Ez az eredmény úgy jöhetett össze, hogy mindkét korosztálynak mind a négy szakágában szereztünk érmet, tehát a csapat teljesen egységes volt. Tavaly is rekordot döntöttünk, akkor is tíz világbajnoki aranyérmet nyertünk, de ott az egész verseny alatt szereztünk annyi érmet, mint az idén csak a vasárnapi finálékban. Azt hiszem, ez az eredményesség már nem is srófolható feljebb. A sportolók mellett jár a köszönet az edzőknek és a kluboknak is, hogy ilyen kiváló formában hozták a versenyzőket.”

Az összes eredményt itt találja. A korábbi anyagainkat itt olvashatja: előzetes, csütörtöki összefoglaló, pénteki összefoglaló, szombati összefoglaló