75 éve (1932.07.30.–08.16.) Los Angelesben
55 éve (1952.07.19.–08.03.) Helsinkiben
35 éve (1972.08.26.–09.11.) Münchenben
15 éve (1992.07.25.–08.09.) Barcelonában került sor nyári olimpiára.

Az öt olimpia közül a XV. Nyári Olimpiai Játékok versenyeire történő emlékezés időszerű, hiszen 55 éve, július 19-én kezdődött a magyar sport számára különösen emlékezetes olimpia. Hatvankilenc ország 4955 versenyzője 149 számban mérte össze tudását. A rajthoz állt 189 magyar sportoló 16 bajnoki címet, további 10 második és 16 harmadik helyezéssel kivívta a világ csodálatát.

A győzelmek sorát az olimpia ötödik napján Korondi Gréti felemáskorlát-gyakorlatával nyitotta meg, akit Keleti Ágnes követett kiváló műszabad gyakorlatával.
Csermák József a kalapácsvetés 60 méteres álomhatárát tuldobva végzett az első helyen.
Az öttusázócsapat (Benedek Gábor, Szondy István és Kovácsi Aladár) az ismeretlenség homályából lépett a győzelmi dobogó legmagasabb fokára.
Hódos Imre és a londoni ezüstérmét aranyra váltó Szilvásy Miklós, a két birkózó sem talált legyőzőre.

Takács Károly, a pisztolylövő megvédte londoni elsőségét.
A női úszók közül a gyorsúszó Szőke Kató kezdte, Székely Éva „Miss Butterfly” és a 4×100 méteres gyorsváltó világrekorddal folytatta.
A legyőzhetetlen magyar kard fénye változatlanujl csillogott, Kovács Pál és a csapat is az első helyen végzett.

Az utolsó napon a gyorsúszó Gyenge Vali, a vízilabda-válogatott, a labdarúgó Aranycsapat végzett az első helyen, és Papp László, a dinamitöklű magyar London után újrázott a szoritóban.

Az olimpia világszerte csodált magyar hősei közül sajnos már többen eltávoztak az élők sorából. A két tornász bajnoknő Korondi Gréti és Keleti Ágnes, az öttusacsapat teljes létszámban, Gyenge Vali és Székely Éva, valamint a 4×100-as női gyorsváltó tagjai közül Szőke Kató, Temes Judit, Novák Ilonka és Littomeritzky Mária, a pólós együttesből Bolvári Antal, Gyarmati Dezső, Kárpáti György, Markovits Kálmán és Martin Miklós, a világhirű labdarúgó „Aranycsapatból” pedig már csak Buzánszky Jenő és Grosics Gyula van, lehet közöttünk.

Az 50 éves jubileumi utazás képeit itt megtekintheti.