MOB-elnökségi: Debrecen kiváló pályázatot visz Lausanne-ba

kosalajos.jpg

A Kósa Lajos polgármester vezette debreceni küldöttség rövid áttekintést adott a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökségi ülésén a város pályázati anyagáról, melyet jövő héten adnak be a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) Lausanne-ban, a 2010-es ifjúsági játékokkal kapcsolatban.

A MOB tájékoztatása szerint a pénteki ülésen Kósa Lajos elmondta, még a NOB álláspontja sem teljesen kiforrott az esemény összes részletével kapcsolatban, ettől függetlenül olyan kandidálást készítenek, amely jó eséllyel pályázik arra, hogy továbbjusson a második körbe. A kormányzat részéről megadták az első garanciákat – a végleges biztosítékok azután esedékesek, hogy ha Debrecen átmegy az első szűrőn. A város a teljes olimpiai program megrendezésére vállalkozik egy 62 kilométeres körben, ráadásul felkínálja azt is a fiataloknak – a külföldieknek is -, hogy az aranyérmeseknek a debreceni egyetemen tandíjmentes képzést garantál, az ezüstérmeseknek 75, a bronzérmeseknek 50 százalékos kedvezményt ad. A MOB újból egyhangúlag támogatta a város kandidálását, Schmitt Pál elnök pedig kijelentette, a maga részéről, NOB-tagként mindent elkövet, hogy sportdiplomáciai vonalon megfelelő támogatása legyen a debreceni pályázatnak.
   
Újabb felszólítás érkezett a NOB-tól az Athénban doppingvétségen ért Annus Adrián és Fazekas Róbert kifizetetlen perköltségével kapcsolatban: az elnökség úgy döntött, utolsó figyelmeztetést küld az érintetteknek, hogy nyolc napon belül egyenlítsék ki a tartozást, ellenkező esetben súlyos retorziókat léptet életbe az atlétikai szövetség vezetésével, továbbá a két sportolóval szemben.
   
Az elnökségi ülésen részt vett Elbert Gábor sportszakállamtitkár is, aki tájékoztatást adott a jövő évi állami támogatás összegéről: a tervezet szerint 1,810 milliárd jut az olimpiai felkészülésre, 440 millió az ötkarikás részvételre, ami – a MOB megítélése szerint – az előzetes konzultációk alapján elegendőnek tűnik.
   
Egyedül a sportegészségügyi helyzet ad okot súlyos aggodalomra: a keretorvosi rendszer megszűnőben van, az elmúlt hónapok változásai miatt a Sportkórházban a sportegészségügyi szakemberek száma olyan mértékben csökkent, hogy az veszélybe sodorja az olimpiai csapat ellátását is, ezért – a MOB vezetésének megítélése szerint – mielőbbi kormányzati döntés szükséges a sportegészségügyi működési feltételeit illetően.
   
Az ülés végén az elnökség egyhangúlag megválasztotta Borkai Zsolt olimpiai bajnokot, Győr polgármesterét a MOB környezetvédelmi bizottsága elnökének.

MTI