Helebrandt Máté új magyar csúccsal hatodik Londonban

A londoni világbajnokság záró napján nem várt sikerrel fejezte be az 50 km gyaloglást Helebrandt Máté, aki Urbanik Sándor 16 éves magyar csúcsát négy perccel felülmúlva hatodik helyen ért célba.

A két utóbbi olimpián 20 km-en induló nyíregyházi atléta imponáló biztonsággal és jó erőbeosztással haladt a táv teljesítésekor és 3:43:56 órás kiemelkedő új országos csúccsal ért célba.

-„Fantasztikus volt. Úgy jöttem ki, hogy ez egy „tesztverseny”, a távlati cél, a tokiói olimpia előtt –
 értékelt Helebrandt Máté az M4 Sportnak. Kifejtette, annak eldöntésére is szolgált számára a világbajnokság, hogy a 20, vagy az 50 kilométer jó-e számára. – „Most kiderült, ez a táv áll igazán közel hozzám. A felénél nagyon jól éreztem magam, s amikor láttam, hogy a 2013-as világbajnok mellett is elmentem, az nagy erőt adott. Tudtam, hogy utolsó 10-15 kilométer nehéz lesz, de sokat segített, hogy a szüleim, menyasszonyom, a barátaim, szponzoraim, ismerőseim Nyíregyházáról és a rengeteg magyar szurkoló túllendített a holtpontokon.”

Leszögezte, kitűzött célja volt az is, hogy Urbanik Sándor rekordját megdöntse valamikor, ám nem számított rá, hogy már most sikerül javítania példaképe idején.

-„Több mint négy perccel döntöttem meg az országos csúcsot, tízzel az egyéni legjobbamat, idő kell még, hogy ezt feldolgozzam. Ez életem legjobb nemzetközi eredménye, egyértelmű lesz, hogy emellett a táv mellett döntünk edzőmmel a jövőre nézve” – fűzte hozzá. Kitért rá, bár meleg volt, ez nem zavarta, mert a hazai edzései a kánikulában is délután zajlottak, s bár akkor megnehezítette a dolgát, ezúttal nem okozott gondot neki.

Mint mondta, úgy érzi, hogy egy-két perc még benne maradt, de mivel csak második 50 kilométeres versenye volt, nem tudta, bírni fogja-e a tempót. –„A felénél féltem, hogy túl gyors lesz a tempó, így nem akartam kockáztatni, utólag nézve kicsit lehettem volna bátrabb, de lesz még lehetőségem tovább faragni az időeredményt” – tette hozzá Helebrandt Máté.

A 20 km-es gyalogló számban három riói olimpikon atlétánk állt rajthoz.

Közülük a jó erőbeosztással versenyző Madarász Viktória 1:30:05 órás  eredménnyel új országos csúccsal a 12. helyen ért a célba, a régi csúcsot 2000-ben 1:30:31 idővel Szebenszky Anikó állította fel.

A 61 indulót számláló mezőnyben Kovács Barbara új egyéni csúccsal (1:32:44) a 27. helyen, Récsei Rita (1:40:26) az 51.helyen  teljesítette a távot .

Ezzel a magyar küldöttség befejezte világbajnoki szereplését. Atlétáink nem vallottak szégyent. Csapatunk az éremtáblán a 30. helyen végzett és 10 olimpiai pontot gyűjtött össze. Márton Anita súlylökésben ezüst-, Baji Balázs 110m gátfutásban bronzérmet szerzett. Helenbrandt Máté a pontszerző hatodik helyet szerezte meg 50km gyaloglásban.

(MOB-MASZ Fotók: Igaz Bálint)