Formula Junior: Nincs ennyi rajtkocka

F1

2016. augusztus 31. szerda, 15:40

A Ferrari javulása, Alonso és Hamilton büntetése, okos szabálykerülés. Legfőképpen ezekről szólt a Belga Nagydíj. Ebben a cikkben a spái verseny eseményeit idézzük fel.

Kolbert Márió, a Formula Junior sorozat szerzője 14 éves, a Formula-1-et 2008 óta követi, eddig pedig egy időmérőt és futamot sem hagyott ki. Összefoglaló cikkeiben feleleveníti az egyes versenyek eseményeit, és értékeli a legfontosabb pillanatokat.

Időmérő

A Q1-ben Alonso autója megállt, így kört sem tudott már futni, Hamilton inkább a versenyre gyakorolt, rajtuk kívül még kiesett Ericsson, Kvjat, Ocon, Nasr. A Q2 szinte papírforma szerint alakult, búcsúztak: Werhlein, Sainz, Palmer, Gutierrez, Magnussen és Grosjean. A Q3-ban, mivel nem volt Hamilton, egy kicsit átalakult a rajtsorrend. Az időmérőt Rosberg nyerte, mögötte Verstappen és Raikkönen végzett.

Futam

Ericsson csak a boxból rajtolhatott, mert a csapatnak meg kellett nézni a hűtőrendszert. A mezőny legvégén Hamilton és Alonso volt, mind a ketten 60 rajthelyes büntetést kaptak. A rajtnál a két Ferrari és Verstappen összeértek, Vettel megforgott, és meg kellett várnia, míg az utolsó is elmegy. Sainz az egyenes közepén defektet kapott, amivel kicsúszott, és még a hátsó szárnya is leszakadt, majd pedig megállni kényszerült. A Toro Rosso pilótája miatt be kellett küldeni a Virtuális Safety Cart. A 6. körben Kevin Magnussen alatt úszott meg az autó az Eau Rouge tetején, a falnak csapódott. A pályára küldték a Safety Cart, majd a 10. körben a fal szerelése miatt piros zászló következett.

16 percnyi várakozás után folytatódott a körözés a biztonsági autó mögött. Az újraindítás után Verstappen és Raikkönen találtak egymásra ismét, és most sem ment úgy a csata, mint ahogy el lehetett képzelni. Verstappen szinte leszorította a finn pilótát. A 22. körben Nasr kapott 5 másodperces büntetést pályaelhagyás miatt. A futamot Rosberg nyerte, a dobogó második fokára Ricciardo ért fel, a dobogó harmadik fokára még Hamilton mászhatott fel. Erre a versenyre 10-ből 9 pontot adok.

Csapatok értékelése

Mercedes (455 pont): A nyári szünet után ismét a Mercedes volt az a csapat, amelyiknek legjobban sikerült a hétvégéje. Hamiltonnál nagyon okosan oldották meg a szabályokat, ahogy beszereltek 3 motort, ezzel már talán bírni fogja az év végéig. Rosbergnek igazából nagyon könnyű győzelme volt, senki nem zavarta meg.

Red Bull (274 pont): Verstappen nagyon agresszív volt Raikkönennel szemben, csodálkoztam rajta, hogy nem kapott büntetést. Ricciardonak jött még egy jó hétvége, felért a 2. pozícióba.

Ferrari (252 pont): A hétvége elején úgy nézett ki, hogy most sokat javultak, ami egyre kezdett elfogyni, így a futamra nem maradt túl sok előny a Red Bullal szemben. Vettel 6., Raikkönen 9. lett, miután a rajtot követően összeakadtak egymással és Verstappennel.

Force India (103 pont): Sikerült megelőzni a Williamst, ami óriási mérföldkő a csapat számára. Hülkenberg a 4., Perez az 5. helyen végzett.

Williams (101 pont): Ez a pálya nagyon nem feküdt nekik, Bottas a 8., míg Massa a 10. lett.

McLaren Honda (48 pont): Nagyot fejlődött a csapat. Alonso a 7. lett, míg a csapattársa kiesett.

Toro Rosso (45 pont): A nyári szünetben nem tudtak fejlődni, Sainz kiesett, Kvjat pedig a 14. helyen ért célba.

Haas (28 pont): Sokat javult a csapat a 4 hét alatt, viszont így is csak a 12-13. helyen értek célba.

Renualt (6 pont): Magnussen óriási balesete nagyon félelmetes volt, csoda, hogy ki tudott szállni az autóból. Palmer a 15. lett.

Manor (1 pont): Wehrlein kiesett, míg a bemutatkozó Ocon a 16. lett, így nem panaszkodhat.

Sauber (0 pont): A pontszerzés most sem sikerült, hiszen Ericsson kiesett, Nasr pedig csak a 17. pozícióban ért célba.

Statisztika

A versenyen Lewis Hamilton futotta meg a leggyorsabb kört, ez a 31. leggyorsabb köre a brit pilótának.

Ez a verseny volt Lewis Hamilton 180. versenye Mercedes-motorral, ezzel beérte Michael Schumachert, aki ezt a számot Ferrari-motorral teljesítette. Ha Hamilton elindul Monzában a Mercedesszel, akkor már egyedül fog állni a tabella élén.