EURO-2016 – Fölényes sikerrel négy között a franciák

A házigazda francia válogatott jutott utolsóként az elődöntőbe a labdarúgó Európa-bajnokságon, miután a vasárnapi negyeddöntőben 5-2-re legyőzte az izlandi csapatot Saint-Denis-ben.
francia-izland

A francia válogatott csütörtök este Marseille-ben a világbajnok német együttessel mérkőzik a döntőbe jutásért.

Eredmény, negyeddöntő:
Franciaország-Izland 5-2 (4-0)
—————————–
Saint-Denis, Stade de France, 76 833 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
gólszerzők: Giroud (12., 59.), Pogba (20.), Payet (43.), Griezmann (45.), illetve Sigthórsson (56.), Bjarnason (84.)
sárga lap: Umtiti (75.), illetve Bjarnason (58.)

Franciaország:
————-
Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny (Mangala, 72.), Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet (Coman, 80.) – Giroud (Gignac, 60.)

Izland:
——
Halldórsson – Saevarsson, Árnason (Ingason, a szünetben), R. Sigurdsson, Skúlason – Gudmundsson, A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthórsson (Gudjohnsen, 83.), Bödvarsson (Finnbogason, a szünetben)

I. félidő:
———
12. perc: Blaise Matuidi ugratta ki tökéletes ütemben Olivier Giroud-t, aki éles szögből lőtte a kapuba a labdát Hannes Halldórsson lábai között (1-0).
20. perc: Antoine Griezmann tekerte be jobbról a találkozó első szögletét, az érkező Paul Pogba pedig mindenkinél magasabbra ugorva, hat méterről a hálóba fejelt (2-0).
43. perc: Griezmann készített le egy kipattanót Dimitri Payetnek, aki 17 méterről, ballal a hosszú alsóba lőtt (3-0).
45. perc: Giroud háttal állva ugratta ki az izlandi védők gyűrűjéből Griezmannt, aki 14 méterről átpörgette a labdát Halldórsson fölött (4-0).

II. félidő:
———-
56. perc: Gylfi Sigurdsson egy jobb oldali akció során tekerte középre a labdát, amelyet a berobbanó Kolbeinn Sigthórsson öt méterről, estében a kapuba továbbított (4-1).
59. perc: Payet ívelt fel egy szabadrúgást az izlandi térfél közepéről, Giroud pedig a kapust és a védőjét is megelőzve öt méterről a hálóba csúsztatott (5-1).
84. perc: Ari Skúlason ívelt középre balról, Birkir Bjarnason pedig Patrice Evra mellől, hét méterről gólt fejelt (5-2).

Izland – amely a magyar válogatott mögött másodikként jutott tovább az F csoportból – ötödször állt fel ugyanazzal a kezdőcsapattal a kontinenstornán, ez először fordult elő az Európa-bajnokságok történetében. A pályára lépő izlandi játékosokból kilenc volt veszélyeztetett sárga lapok miatt.
A franciáknál kezdőként kapott szerepet Samuel Umtiti: a 22 éves középhátvéd – akinek Barcelonába szerződését csütörtökön jelentették be – első alkalommal lépett pályára a válogatottban. A francia nemzeti csapatban Gabriel de Michele mutatkozott be legutóbb nagy tornán, az 1966-os angliai világbajnokságon.
A találkozó első kisebb helyzete az izlandiak előtt adódott, vezetést viszont Giroud révén a házigazda szerzett: ez volt az első francia találat az Eb-n, amely az első félidőben esett. Pogba fejesével nyolc perccel később már kétgólos volt a francia előny, a kontinenstornán először került ekkora hátrányba – és kapott két gólt – az északi szigetország együttese. A második találat érezhetően megfogta az izlandi együttest, amely a félidő hajrájában további két gólt kapott. Griezmann találata az idei Eb 100. gólja volt, míg a kontinenstornák történetében első alkalommal talált be négyszer egy csapat az első félidőben. A debütáló Umtiti mind az 51 passza jó helyre ment a szünet előtt.
A folytatásban Sigthórsson második Eb-s kapura lövéséből megszerezte második találatát, a három percre rá válaszoló Giroud gondoskodott a négygólos különbség visszaállításáról. Didier Deschamps szövetségi kapitánynak így arra is volt lehetősége, hogy a korábbi találkozókon sárga lapot begyűjtő Giroud és Laurent Koscielny lecserélésével megelőzze az eltiltást a németek elleni elődöntőre, amelybe a hajrában esett izlandi szépítő gól ellenére is magabiztos sikerrel jutott be a francia válogatott.