Csepeli dupla a triplához

A szabadfogású, csepeli Budai-Kovács Marcell a stockholmi Eb után most, a tbiliszi kadet-világbajnokságon is bronzérmet nyert. A duplája révén a magyar kadetválogatott végrehajtotta a bravúrt: mindhárom fogásnemben szerzett érmet. A szabadfogásban a legtöbb aranyat, hármat, az Egyesült Államok fiatal birkózói nyerték el, az oroszok kettőig jutottak.

Szekeres István Két magyar indult a szabadfogás második, egyben a tbiliszi kadet-világbajnokság zárónapján. A fogásnem két versenynapján – sérülés és más okok miatt – összesen három fiatalunk lépett szőnyegre. A tíz súlycsoporthoz képest igencsak szerény létszám. Üres, szomorú hétvégre számítottam. És úgy is indult…

Az első napon a versenyzőnk alig több mint fél perc alatt kapott ki technikai tussal. A legyőzője később vereséget szenvedett, miáltal a mi emberünk kiesett. A második napon, a 76 kg-ban Horváth Zsolt ugyancsak technikai tussal maradt alul, japán ellenféllel szemben, aki ugyan eljutott az elődöntőbe, de ott vereséget szenvedett az orosz Abdulzsamalovtól, és azzal Zsolt kiesett.

Mintegy utolsó szalmaszálnak maradt Budai-Kovács Marcell a 46 kg-ban.

A dobogó harmadik fokán, már megint!... Forrás: MBSZ

A dobogó harmadik fokán, már megint!…  •  Forrás: MBSZ

Az első mérkőzésén 53 másodperc alatt győzött technikaival a dél-afrikai Casey van Baalen ellen. Először csak simán levitte (2-0), aztán – induljon el a számláló! – megint levitte (4-0), megpörgette egyszer (6-0), majd megpörgette még egyszer (8-0), azt követően pedig orsót font az ellenfél két lábszárából, és úgy is pörgette, forgatta – ahogy a gyermekdal is mondja – mint takács az orsót… 10-0, végállomás!

A negyeddöntőben viszont jött a feketeleves. Igaz, több mint egy perc alatt, de Marcell is technikaival kapott ki az indiai Selartól. Most nem indítjuk el a számlálót, de tessék elhinni, 0-10 lett a vége.

Szvanpil Serar (áldassék a neve, remek birkózó!), Marcell legyőzője döntőbe jutott, mégpedig úgy, hogy az elődöntőben már 6-0-ra vezetett a japán Tanaka ellen, amikor az ellenfél súlyosan megsérült, és hosszas ápolás után feladta a mérkőzést.

Az ezáltal vigaszágra  került magyar – nagyszerű küzdelemben – megverte a bolgár Todorovot. Az első menetet 3-2-re hozta a csepeli, levitel (0-2) után kiléptetéssel (1-2) és ügyes levitellel. Aztán jött az újabb levitel (5-2), mögékerülés (7-2), majd a másik oldalról az ellenfél – lássuk be, szép – gáncsos ledöntése (7-6), Nagyszerű győzelem!

A birkózás amúgy az a sportág, amelyikben a nagy hagyományokkal rendelkező bolgár birkózás képviselőjét legyőzni mindig igazi fegyvertény volt.
Álljon itt erről egy több évtizedes történet!

„VALTER” ELŐRE KÖSZÖNT
Mindenki sajnálhatja, aki már nem ismerhette Bajkó Károlyt, akit a sportág állandó névadójaként is híres olimpiai bajnok, Polyák Imre a Valter becenévvel ruházott fel.
ValterValter a müncheni olimpián szabadfogásban bronzérmes volt (amúgy négy évvel korábban Mexikóban kötöttben is).
A „szabadosok” akkoriban minden év elején elutaztak Bulgáriába, a Dan Kolov-emlékversenyre. Igen ám, de az alapozás kellős közepén. Hát, nem éppen sikerélményt gyűjteni!… Mert a hazai birkózóknak presztízst (és nyilván pénzjutalmat is) adó verseny extra motivációt jelentett.
A magyarok leggyakrabban a futottak még-mezőnyben végeztek.
Bajkó Károly „Valter” a tőle megszokott öniróniával így jellemezte a helyzetet: „Tudjátok, amikor megérkeztünk Bulgáriába, a reptértől kezdve az utcán, a szállodában, mindenhol előre köszöntem minden, hozzám hasonló méretű embernek, mert biztosan megvert már…”

Most tehát Marcell legyőzte a bolgár riválist. És bronzmérkőzést vívhatott. Csakhogy elméletileg nem volt ellenfele!

Miután a japán fiú feladta a mérkőzését, azáltal a versenyt is, a mi értelmezésünk szerint még akkor sem léphetett volna szőnyegre, ha időközben – csodával határos módon – felépül (amire a látottak alapján amúgy nem volt esélye; mi azért mielőbbi gyógyulást kívántunk neki).

De meg kellet várnunk, amíg a vezetőbíró beíró felemeli Budai-Kovács Marcell kezét, és kihirdeti az ellenfél nélküli győzelmét. (Az óvatosságunknak egyetlen oka volt: tudjuk, az ördög nem alszik…)

Hirai Tanaka azonban felkötött jobb karral ment fel a szőnyegre, demonstrálva azt, hogy képtelen lenne birkózni.

És a vezetőbíró csakugyan magasra emelte Marcell karját…. Ami azt is jelenti egyben, hogy a magyar kadetválogatott mindhárom fogásnemben – igazi bravúrként – érmet tudott nyerni.

Ezen a versenyen nagyot fordult a világ a birkózásban. A tbiliszi szabadfogású küzdelemben az Egyesült Államok három aranyat nyert, Oroszország kettőt. A világbajnoki címeket tekintve a volt szovjet tagállamok és a „világválogatott” csatája 5-5-re végződött.

Ha úgy tetszik, fordult a világ, legalábbis fordulóban van. Ígérem, hogy ennek az elemzésével a közeli napokban előállok.

KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, TBILISZI
Szabadfogás, 2. nap: 46, 54, 63, 76, 100 kg
A nap magyar szereplői
46 kg (20 induló): Budai-Kovács Marcell. 54 kg (22): nincs magyar. 63 kg (21): nincs magyar. 76 kg (24): Horváth Zsolt. 100 kg (16): nincs magyar.
A nap magyar mérkőzése
Selejtező. Sutaro Jamada (japán)–Horváth technikai tus, 12-2 a 2:00. percben. Nyolcaddöntő. Budai-Kovács–Casey van Baaken (dél-afrikai) technikai tus, 10-0 a 0:53. percben. Negyeddöntő. Szvapnil Selar (indiai) – Budai-Kovács technikai tus, 10-0 az 1:18. percben.
Vigaszág. Budai-Kovács–Dimitar Todorov (bolgár) 8-6
Bronzmérkőzés. Budai-Kovács – Hirai Tanaka (japán) győzelem, mérkőzés nélkül, az ellenfél – sérülten – nem állt ki