A hétvége mérlege: hét sportágban érmek és helyezések

A kiemelt figyelemmel kísért atlétikai világbajnokság, U16-os kosárlabda Eb és a budapesti Masters vizes világbajnokság mellett további hét sportágban szerepeltek felnőtt illetve utánpótlás sportolóink a hétvégén a nemzetközi porondon. Nyíltvízi úszásban Rasovszky Kristóf világkupa futamot nyert, a vitorlázó Berecz Zsombor második lett a világbajnokság tesztversenyén, Hosszú Katinka két számban nyert a rövid pályás világkupa versenyen, öttusában a fiú csapat szerzett ezüstérmet a székesfehérvári junior világbajnokságon. A győri EYOF-on diadalmaskodó lány kézilabdázók az U17-es EB-n veretlenül jutottak tovább a középdöntőbe.

ÚSZÁS    Rasovszky Kristóf diadala

Rasovszky Kristóf megnyerte az olimpiai 10 kilométeres távon a nyíltvízi úszó világkupát, Kanadában. Az olimpiai szám 20 éves junior világbajnoka 1:58:18.08 órás idővel csapott célba.

„Az első négy kilométer rendkívül lassú volt, ez nem volt jó nekem, ezért megpróbáltam gyorsabban úszni. Hat kilométer után az élre álltam. Tudtam, hogy senki sem ér utol akkor, ha én vezetek egy kilométerrel a vége előtt” – idézte a FINA honlapja Rasovszkyt.

A nők versenyében Olasz Anna volt érdekelt, a héten komoly megfázással küszködő magyar sportoló a hatodik helyen zárt 2:06:23.11-es idővel.

Megdöntötték Hosszú Katinka világcsúcsát a 400m vegyesúszásban

Hosszú Katinka két számban nyert az úszók Eindhovenben zajló rövidpályás világkupa sorozatának harmadik állomásán. Hosszú 200 méteren világcsúcstartóként 2:00.05 perccel nyert háton, 2:05.01-gyel pedig vegyesen.
A szombati zárónapon 400 méteres vegyesúszásban azonban a spanyol Mireia Belmonte 4:18.94 perc alatt ért célba, jelentősen megjavítva a magyar klasszis rekordját, amelyet 4:19.46 perccel tartott 2015. december 2. óta. Hosszú jelentős hátránnyal másodikként (4:25.18) érkezett be Belmonte mögött.
Nem sikerült jól a 100 méteres hát döntője sem: az ebben a számban 55.03 másodperccel világcsúcstartó magyar csak harmadik lett 58.11-gyel, az első két helyet az ausztrál Emily Seebohm (56.00) és az amerikai Olivia Smoliga (56.58) foglalta el.
A széria az európai szakasz zárultával immár Ázsiában folytatódik.

VITORLÁZÁS   Berecz Zsombor ezüstérmes az aarhusi vb-tesztversenyen

Berecz Zsombor folytatta idei jó sorozatát és a második helyen végzett a dániai Aarhus Sailing Week nemzetközi vitorlázóversenyen a Finndingi hajóosztályban. A riói játékokon 12. magyar sportoló a jövő évi olimpiai kvalifikációs világbajnokság tesztversenyeként megrendezett viadalon a holland Nicholas Heiner mögött lett második.
A hunsail.hu oldal beszámolója szerint a mezőny erősségére jellemző, hogy az éremfutam tízes mezőnyébe tíz különböző nemzet vitorlázói jutottak be.
Berecz remek évet produkál eddig, ugyanis minden nemzetközi viadalon érem- vagy döntő futamba jutott. A Balatoni Yacht Club versenyzője a világranglistán jelenleg a 10. helyen áll úgy, hogy a Miamiban megrendezett világkupán nem vett részt.
Berecz következő nagy megmérettetése a Balatonon lesz, a jubileumi Opel Finn Gold Cup, vagyis az olimpiai hajóosztály 50. világbajnoksága Balatonföldváron, szeptember elején.

KOSÁRLABDA    A férfi válogatott rangos ellenfelekkel készűl az EB-re

A kolozsvári kosárlabda Európa-bajnoki selejtezőre készülő magyar férfi válogatott rangos ellenfelek ellen lépett pályára a kazanyi felkészülési tornán.
Szombaton a házigazda oroszok elleni találkozót 84-69-re elvesztette a magyar gárda.
Szombaton Izlandtól 4, vasárnap a németektől 2 ponttal szenvedett vereséget az együttes.
Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány a kazanyi tornán – már az őszi világbajnoki selejtezőkre is gondolva – leginkább a fiatal játékosoknak adott lehetőséget.

A magyar válogatott 1999 után léphet pályára ismét Európa-bajnokságon, mivel a selejtezőben veretlenül megnyerte csoportját.  A kolozsvári Európa-bajnokság C csoportjában a magyarok sorrendben Horvátország, Montenegró, Csehország, Románia és Spanyolország ellen lépnek pályára szeptember 1-7 között. A csoport első négy helyezettje lép tovább az isztambuli nyolcaddöntőbe.

A magyar válogatott az EB előtt további felkészülési mérkőzéseken lép pályára:
augusztus 19-20., Székesfehérvár: Magyarország-Izland (két mérkőzés)
augusztus 24-26., Varsó: Magyarország, Anglia, Lengyelország, Irán

KÉZILABDA    Az EYOF győztes lány csapat még veretlen az U17-es Eb-n

Csoportelsőként jutott a középdöntőbe az ifjúsági leányválogatott a Szlovákiában zajló U17-es kézilabda Európa-bajnokságon. Bohus Bea együttese ezúttal a dánokat győzte le 31-27-re, a torna következő szakaszában pedig a németekkel és az oroszokkal találkozik.

Százszázalékos teljesítménnyel jutott tehát a középdöntőbe az  EYOF-on aranyérmet szerzett együttes, kedden és szerdán a németek és az oroszok korosztályos csapatával találkoznak a lányok. Mindenképp pozitív előjel a négy közé jutást illetően, hogy a dánok elleni győzelemért járó két pontot a középdöntőbe is magukkal viszik a mieink.

ÖTTUSA  A junior férfi csapat ezüstérmet szerzett a vb-n

A hazai rendezésű székesfehérvári junior öttusa világbajnokság egyéni döntőiben a harminchat fős női mezőnyben Simon Sarolta 1240 ponttal a 18., Barta Luca 1236 ponttal a 20., Boros Alexandra 1215 ponttal a 26., Strobl Anita 1203 ponttal a 27. lett. A dél-koreai Kim Szun Vo 1326 ponttal szerezte meg az aranyérmet.
Csapatban az olaszok – Elena Micheli, Irene Prampolini, Aurora Tognetti – végeztek az első helyen 3858 ponttal, a magyar csapat – Barta Luca, Boros Alexandra és Simon Sarolta – 3691 ponttal az ötödik helyen végzett.
Kállai Ákos női szövetségi kapitány a verseny után az MTI-nek azt mondta, egyéniben Simon Sarolta kezdetben versenyben volt a pontszerző helyekért, azonban a lovaglásnál egy nehéz lóval túl sok pontot vesztet. A másik három lányban a szövetségi kapitány a vívás során nem érezte a kellő tüzet, és később hiába lovagoltak jól, már nem tudták behozni a hátrányukat.

Vasárnap a férfiak egyéni fináléjában Szép Balázs 1419 ponttal a nyolcadik, Bereczki Richárd 1413 ponttal a tizedik, Regős Gergely 1408 ponttal a 12. helyen végzett. Csapatban Olaszország nyert 4281 ponttal, a magyar trió – Szép, Bereczki és Regős – 4240 ponttal ezüstérmes lett.
Martinek János férfi szövetségi kapitány a verseny után elmondta: vívásban jól kezdtek a fiúk, a vívás és az úszás utáni negyedik helyüket a lovaglásban harmadikra javították, majd a kombinált számban felzárkóztak a második helyre.

A székesfehérvári junior öttusa vb hétfőn a vegyesváltók versenyével zárul. A magyarok eddig két érmet szereztek, az első napon a Zs. Tóth Anna – Varga Eszter női váltó győzött.

VÍZILABDA  A negyedik helyen végzett az U20-as férfi juniorválogatott a vb-n

A negyedik helyen végzett a juniorválogatott a Belgrádban zajló U20-as vízilabda-világbajnokságon. Horkai György együttese ugyan hatalmasat küzdött, de vereséget szenvedett a szerbek ellen a harmadik helyért megrendezett mérkőzésen.

A magyar gárda veretlenül jutott el az elődöntőig, de ott először a horvátoktól szenvedett 6-4 arányú vereséget, majd a szerbek elleni helyosztón szoros csatában vesztett 12-11 arányban.

A juniorválogatott nyilván csalódott az utolsó két elvesztett mérkőzés miatt, ugyanakkor fontos megjegyezni: a negyedik hely is nagy előrelépést jelent a tavalyi Európa-bajnokságon elért hetedikhez képest.

A döntőben a rendes játékidőben 7-7-re végződött a görög-horvát találkozó. A büntető párbajt a görögök nyerték 5-3 arányban.

„A srácok küzdöttek, hajtottak, az elődöntőt és a bronzmeccset beleértve mindent kiadtak magukból, ennyi jött ki. Általános vélemény, hogy ilyen magas szintű U20-as világbajnokságot még nem rendeztek, nyolc csapat közül voltaképpen bárki nyerhet bárki ellen, és a kilencedik orosz is remek együttes. Büszke vagyok a csapatra, ezek a játékosok olyan alázattal állnak a vízilabdához, amit nyugodtan nevezhetek példaértékűnek. Éppen ezért fáj leginkább a szívem, hogy eljutottunk ugyan az elit mezőnyig, de érem nélkül maradtunk” – mondta Horkai György szövetségi kapitány.

KOSÁRLABDA     U18-as női válogatott megismételte tavalyi teljesítményét

Az U18-as leányválogatott – megismételve tavalyi teljesítményét – az ötödik helyen zárta a Sopronban zajló A divíziós kosárlabda Európa-bajnokságot. Az utolsó helyosztón csapatunk esélyt sem adott a spanyoloknak.

A magyar válogatott 74-55-ös, magabiztos győzelmével megszerezte a jövő évi U19-es világbajnoki indulást érő ötödik helyet, így bár az éremről lemaradt, összességében pozitívan zárta a tornát.

JUDO     Az EYOF csapat négy éremmel zárta a cadet vb-t

A chilei cadet judo világbajnokság egyéni küzdelmeinek utolsó napján Tóth Csaba (90 kg), az EYOF győztes Sipőcz Richárd (+90 kg) és az EYOF bronzérmes Faragó Petra (+70 kg) igyekezett bizonyítani.

A sorsolás nem kedvezett a három sportolónak, így egyedül Tóth Csaba tudott nyerni közülük egy találkozót. Mindannyian helyezetlenül zárták a viadalt.

A vasárnapi vegyes csapatversenyeken ismét kibabrált a magyarokkal Fortuna, hiszen a sportág őshazájának képviselői a japánok ellen kellett megmérkőzni a három-három fiú ás lány alkotta gárdának. Az első összecsapáson a nyolcaddöntőben az ázsiaiak győztek a magyarok felett.

Az EYOF-on tíz érmet szerzett válogatottunk a világbajnokságon egy arany- és három bronzéremmel, valamint két hetedik helyezéssel az éremtáblázat hetedik helyét végzett.