Olimpiai esélyek a 2011-es vb eredmények tükrében

image

A mindennapi.hu hírportál vállalkozott a 2011-es eredmények tükrében egy kis olimpiai esélylatolgatásra.

Az idén rendezett sportági világbajnokságok eredményeit alapul véve négy aranyéremmel, ugyanennyi ezüsttel és öt bronzéremmel zárnak a magyar sportolók a jövő nyáron esedékes londoni olimpián.

A felsorolás azért nem teljes, mert a vízilabdázók a sanghaji világbajnokságon csak a negyedik helyen zártak, de ez esetükben abszolút nem mérvadó, ugyanis Sydney, Athén és Peking előtt sem uralkodtak a pólóvilág felett a Kemény-fiúk, de az olimpiai aranyat mégis mindháromszor besöpörték.

Ez akár negyedszer is előfordulhat velük, ám ezzel a lehetőséggel most nem számoltunk. Tudományos alapossággal összeállított listánkon csak azokat a sportolókat vettük alapul, akik saját műfajukban a legjobbak voltak a tárgyévben, azaz feltételezhető: ha képesek lesznek teljesítményük londoni reprodukálására, akkor ott is a legfelső fokról nézhetnek le a mezőnyre.

Berki Krisztián:
                                          
Tökéletes évet tudhat maga mögött, mivel a világbajnokságon a lólengés aranya mellé az olimpiai kvótát is megszerezte, ráadásul tavasszal Európa-bajnok is lett szerén, és elnyerte az Év sportolja címet. Szakértők szerint annyival áll a mezőny fölött, hogy „csupán” egyetlen dologra kell összpontosítania: arra, hogy a döntő napján is meg tudja ismételni idei teljesítményét.

Gyurta Dániel:
                                         
Címvédőként indult a 200 méteres mellúszásban a sanghaji vizes világbajnokságon, de az előző, római vb-n nem volt ott a szám kétszeres olimpiai címvédője, a japán Kitadzsima Koszuke. Most ott volt, és Gyurta hihetetlen hajrában verte el a szám egyeduralkodóját. Mivel az úszás nem az a sport, ahol kilenc hónap alatt a semmiből feltűnik egy újabb sztár, ezért nyugodt szívvel borítékolható: a londoni arany is kettőjük között dől el.

Vajda Attila:
                                         
A duplán hazai pályán szereplő Vajda Attila taktikus versenyzéssel nyerte a kenu egyesek 1000 méteres versenyét a szegedi kajak-kenu világbajnokságon. Az olimpiai bajnok Vajda tavaly hajszállal kikapott az üzbég Menkovtól, most azonban tökéletesen osztotta be az erejét: nyolcszáznál átvette a vezetést, Menkov teljesen elkészült, nem volt kérdéses a vb-cím.

Női kajak-négyes

Az Eb-n a beloruszok megverték a magyar egységet, a lányok erre nagyon összekapták magukat: a Szabó, Kozák, Kovács és Benedek alkotta kajaknégyes remek, taktikus versenyzés révén hatalmas fölénnyel nyert, s ezzel nem mellesleg négy női kajakos kvótát is gyűjtött az országnak az olimpiára.

És végül, de hangsúlyozottan nem utolsó sorban

Akik idén „csak” Európát és nem a világot verték: Sidi Péter, aki világbajnokság híján csak Európa-bajnokságon bizonyíthatott, ugyanakkor a márciusi légfegyveres Eb-n (légpuska) és az augusztusi golyós kontinensviadalon (kisöbű sportpuska 3×40 lövés) is olimpiai számban szerzett aranyat.

Pars Krisztián szintén elégedett lehet idei évével, miután ezüstérmesként tért haza a tegui atlétikai világbajnokságról, hat centivel lemaradva a kalapácsvetés aranyáról. Kozák Danuta női kajak 500 egyesben Eb-első és vb-második helyet érően lapátolt, míg az öttusázó Kovács Sarolta és a birkózó Sastin Marianna is vb-második lett, két cselgáncsozó, Csernoviczki Éva és Mészáros Anett pedig világbajnoki harmadik.

Vb-dobogó harmadik fokára állhatott fel olimpiai számban az úszó Kiss Gergő (1500 m) és Cseh László (200 m vegyes), illetve az öttusázó Marosi Ádám is.